Čo bolo to bolo, terazky jdem dělat byznys

21.01.2021
zdroj: Pohadkar.cz
zdroj: Pohadkar.cz

"Tak ráda bych podnikala, jen mám pocit, že všechno tu už bylo." Jasně, vymyšleno toho bylo už hodně. Ale nevěšte hlavu. Znáte přeci ten Jobsův citát... 


Lidé často nevědí, co chtějí,

dokud jim to neukážete


V roce 2011, kdy jsem s kávou na klíč začínala, si firmy kávovary běžně nepronajímaly. Každá firma měla své a zaměstnanci se starali. Téměř nikdo nenabízel službu, která by poskytovala pronájem a kompletní péči, ale nikdo to ani negůglil. A čerstvě pražená káva k tomu? Tento trend se teprve probouzel v kavárnách. V práci se o tom nikomu ani nesnilo. Dnes je to naprosto běžný standard. Firmy se zajímají o to, jakou kávu jim dodáme. Kde je pražená, jaký má původ. Chtějí mít možnost volby a chtějí k tomu ty nejlepší kávovary. A samozřejmě už nejsme zdaleka jediní, kdo to na trhu umí zajistit.

Chci usínat s tím, že dělám něco báječného


Už jste slyšeli o Ikigai? Je to japonský výraz pro způsob hledání smyslu života. Aneb, české motivační články typu - Dělej co tě baví.  Otázka totiž nezní jen, CO vymyslím. Ale po čem toužím tak moc, že se tomu dokážu věnovat i ve chvílích naprosté beznaděje a zoufalství.  Kvůli čemu jsem schopná udržet dlouhodobé nasazení a prozřetelnost, které mě dovedou do cíle.
Ikigai
Ikigai

Nechceš se na to radši vykašlat?

Především, důvěřujte své intuici! Ať si vás ostatní přesvědčují sebevíc, pokud to tak necítíte, pak to není pro vás to pravé ořechové! Když jsem naprosto v koncích a veškeré logické úvahy selžou, jsou na řadě instinkty. 

V prvním roce Alesia, jsem doma měla čerstvé mimino, druhé dítě školkové, manžela pracovně vytíženého. Finišovali jsme stavbu domu a čekalo nás stěhování. Do toho všeho jsem investovala všechny své peníze do nákupu kávovarů, nechala si upražit pár kilo kafe a začala nabízet Kávu na klíč do firem. 

Asi si dokážete představit, jaká Itálie to u nás musela být. Přežili jsme to, ale OK to rozhodně nebylo. Nikdy nezapomenu na moment, kdy se můj muž na mě podíval a řekl "Nechceš se na to vykašlat? Nebo to o pár let posunout?". V tu chvíli jsme cítila naprosté zoufalství, ale taky neskutečně silný vnitřní pocit, že radši umřu, než bych to vzdala. Nebyla bych to už já. 

Teď, tady a hned

Správný čas není nikdy. Vždycky bude nějaký problém. Takže si to spočítejte a na nic nečekejte! Pokud je váš nápad ze 70% hotov, vrhněte se na to. Zbytek pořešíte cestou. 

Dáme kalíšek?

Dobře víte, že když k naprosto jednoduché myšlence připojíte 2 sklenky vína, začne vypadat vcelku rozumně. Lehké povyražení má za následek všelijaké nápady. Chce to jen mít po ruce tužku, telefon nebo kamarádku, která si to bude druhý den pamatovat. 🥂

Nebojuješ, umřeš

Je fajn najít si rovnováhu mezi vášní a sny a svými životními okolnostmi a každodenními potřebami. Jako co si budeme říkat. Ono každý den hledat odhodlání vyhlížet za obzor a jít pořád dál, je někdy fuška. Obzvlášť teď v době, kdy frčí výrazy jako nouzový stav a na každém rohu je nějaký PES. A jít dál v době, kdy máme pocit, že nic nejde podle plánu, může být frustrující. 

Já jsem pod bičem frustrací překopala eshop a spoustu dalších věcí. Výrazně jsme rozšířili nabídku káv, vyhledáváme nová partnerství atd.. atd... Člověk občas musí zasednout na matrace. Co taky jiného. V březnu 2020 jsme ze dne na den spadli na fakturaci 0 Kč, slovy nula. Naši zákazníci byli totiž ze 100% firmy. Všichni zůstali doma. A nám zůstaly splátky úvěrů, nájmů a mezd.

Dobrá zpráva na konec

Ať jste nadšení pro cokoliv, určitě v tom můžete být úspěšní. Kávový obor je taky nabitý konkurencí, ale každý kdo to dělá srdcem, nadšením, férovým přístupem, kvalitou a odborností, si na trhu své zákazníky najde.

Pokud vás zajímá téma malého podnikání a přemýšlíte, jak se rozhoupat. Tak doporučuji knihu Margarety Křížové - Z deníku investorky. Je opravdu boží. Dejte si nohy nahoru a relaxujte, čte se jedním dechem. Až jí odložíte, vrhnete se na byznys plán.