Jak začít podnikat - díl 1.

12.02.2021

Vždy je příjemné zjistit, že něco, v co jste doufali, se skutečně děje. Podnikání může být jednou z nejvíce vzrušujících možností v životě. A každý hledá jiné způsoby seberealizace. 

Poslání

Někteří podnikatelé rádi hledají nové příležitosti, vytvářejí a zakládají úspěšné podniky a poté se přesunou k dalším projektům. Krásným příkladem je v tomto případě třeba Tomáš Čupr. Má pověst vynikajícího manažera. A jede v neuvěřitelném a obdivuhodném tempu. V roce 2009 pomohl ve Velké Británii přispět k jednoduššímu vyřizování financování nových vozů, svým online produktem. V roce 2010 založil Slevomat, v roce 2012 Dáme jídlo a v roce 2014 Rohlík


Tomáš Čupr v Show Jana Krause v roce 2016 

  • Pokud se chcete pobavit

FuckUp Night Prague Vol. XXIX - Tomáš Čupr

  • Hodně povedená řeč. Tomáš vypráví, s čím se potýkal a potýká. Běžné i méně běžné, radosti i strasti podnikání. Doporučuji.


Vášeň

Jiní podnikatelé, jako je třeba Elon Musk, jsou vynálezci, kteří se neustále snaží naučit více a objevovat a zkoušet hranice lidských možností. Elon je označován za workoholika a podivína. Ale také za největšího inovátora současnosti, podnikatelského génia velikosti Steva Jobse. Prvně zbohatl díky spoluzaložení PayPalu. Složitý osobní život ani občasné hrozící bankroty Tesly a SpaceX ho ale nikdy neodradili v tom co dělá. 

  • České nakladatelství Jan Melvil vydalo skvělou knihu Elon Musk.


Profese

A pak jsme tu my. Podnikatelé, co jsou nadšeni tím svým jedním byznysem. My, co chceme zahájit to správné podnikání, v ten správný čas a v ideálním případě, věnovat mu celý svůj profesní život. A zůstat třeba jen lokální velikosti.

Co však spojuje všechny skupiny podnikatelů? Co je ten základ? Získání vědomostí, znalostí a správných informací. A to ještě předtím, než se vydáme na cestu stát se nejlepším podnikatelem všech dob

Takže, jak s tím začít, moc se z toho nezbláznit a nepřepálit začátek?Od deníku k nápadu

Začněte si zaznamenávat vše co vám přijde zajímavé. Můžou to být vaše myšlenky, úryvky z knih, webů, podcastů, filmů. Poznámky a nápady z rozhovorů s kamarády.

Možná ještě nevíte, kdy s tím vaším nápadem začnete a možná ještě ani nemáte konkrétní představu. Možná vlastně ještě vůbec nevíte, v čem chcete vlastně podnikat. 

"Pracujete-li na něčem maličko, každý den. Nakonec to bude obrovské." Austin Kleon

Abyste to mohli zjistit, potřebujete číst svůj deník. Album výstřižků vašich snů, nápadů a zážitků. Je to jen o prostém záznamu dění kolem vás. Čtěte chytré knížky a přemýšlejte o byznysu na každém kroku

Skvělá věc na poznámky je Evernote

A Seduo na něj nabízí jednoduchý kurz na pár minut za pár korun.


Začněte s něčím, co vás baví


Postupně se budou vaše myšlenky v deníku ubírat konkrétními směry. To, co je vaší každodenní vášní, může zajistit, že v tom můžete být skutečně dobří. Pokud nejste nadšení z toho, co děláte. Je dost pravděpodobné, že vám na tom nakonec přestane záležet. 

Je ale možné, že zrovna v tom, na co si myslíte, už je na trhu trochu těsno. Nevadí. Pokud odvádíte skvělou práci. Pokud milujete, co děláte. Zákazníci si k vám najdou cestu i na přeplněném trhu. Upřímnost v tom, co máte rádi je nejlepší cesta k úspěchu

Chce to ale plán ...DALŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU


Alesio před pár dny oslavilo 10 let. Kávová degustace u prvního klienta proběhla v červenci 2011 a já ji nestihla, protože jsem odjela do porodnice. Od té doby uplynula spousta vody a my se stali hlavními dodavateli kávy v mnoha velkých firmách. Největší pád jsem zažila v březnu 2020. Kdy ze dne na den utichly telefony a obrat...

Každý máme občas krizi a potřebujeme se někde inspirovat. Tady je 6 tipů kam chodím pro inspiraci. Třeba vám to pomůže, až bude vaše múza na dovolené tak, jako byla teď pár týdnů ta moje.

Nezajímá mne, čím se zabýváš. Chci vědět, po čem toužíš! V čem nám je dobře a hlavně co umíme lépe než ostatní? Děláme práci, při které se nekoukáme na hodinky a dokážeme ji dělat do noci? A dělali bychom ji, i kdyby nám za to neplatili?

Vždy je příjemné zjistit, že něco, v co jste doufali, se skutečně děje. Podnikání může být jednou z nejvíce vzrušujících možností v životě. A každý hledá jiné způsoby seberealizace.

Moje lednová pozornost bývá každý rok podobného rázu. Více řeším vzdělávání, digitální úklid, ale třeba taky očistu organismu. Blá, blá, blá... Ale jo, předsevzetí být lepší, mi dává smysl. Začátek nového roku prostě vybízí ke změnám a mám tak nějak pocit, že letos, ještě víc než jindy. Čemu jsem tedy věnovala pozornost v uplynulém týdnu?

Je totiž můj... Velkou část svého dětského života a dospívání jsem se cítila jako outsider, jako někdo, kdo prostě nikam nepatří. Tato zkušenost ovlivnila mé vnímání světa a mé chápání příběhů kolem mě. Podnikatel byl v Čechách nový výraz. A převážně používaný spíš v tom horším slova smyslu. Lidé nechodili daleko pro výrazy jako zloděj nebo...

Jakmile si zákazníci zvyknou, že za výrobek zaplatili nižší než běžnou cenu, těžko je budete přesvědčovat, aby příště zaplatili víc. Jenže co když zvolíme cestu slev za účelem testování nových produktů?

Roky 2018 a 2019 byly skvělé na podnikání. Všichni jsme se měli báječně. Poptávky chodily jak na běžícím pásu, zákaznická základna se rozrůstala jedna báseň. Firmy nás oslovovaly samy a to už ve většině případů byly rozhodnuté, že nás chtějí. Prostě sen! Sen u kterého bylo jasné, že brzy skončí.