Nejhorší prodejce EVER

21.01.2021

Rozhodně nikdy nezapomenu na chvíli, kdy jsem hledala svou druhou práci v životě. Cítila jsem se jako mistr světa. Maturita v kapse a 3 roky praxe v účetnictví. Bomba, kdo by mě nebral. Mladá, bez závazků, růžové brýle zářily už z dálky 🤓. 

Pohovory, to bylo vždycky moje. Určitě jsem součástí nějakých historek HR, aneb co vše nám tu říkají za blbosti. V pohovoru u Vodafonu jsem se předvedla jako IT odborník.

  • "Jak si umíte poradit s prací na počítači?" (chápejte, byl rok 2003)
  • "Výborně, když je nějaký problém, jsem většinou jediná v kanceláři, kdo si s tím ví rady."
  • "Opravdu? A jak to řešíte?"
  • "Vypnu ho a zapnu."
  • .... občas mě ten jejich smích ještě dnes budí ze spaní 😅

Jak asi tušíte, sehnat práci nebylo tak snadné. Pomalu mi padal hřebínek. Až jsem nakonec šla na pohovor "prodejce sportovních potřeb". Práci jsem vnímala hluboko pod mou úroveň. Jako sorry, ale JÁ! Účetní s maturitou budu jako někomu prodávat boty? Myšlenka, že bych na pohovoru neuspěla, mě ani nenapadla. Pohořela jsem. A na jedničku s hvězdičkou. A stihla jsem to za 10 minut.

Přišla jsem na prodejnu, kde na mě čekal můj potencionální budoucí šéf. 

"Dobrý den Katko. Tak začneme. Vyberte na prodejně 3 věci a prodejte mi je."

Wau. Stála jsem tam jako opařená. Přemýšlela jsem nad jedinou věcí. Jak mám sakra prodat něco, čemu vůbec nerozumím? Neprodala jsem fakt nic. Bylo to příšerný. A proč? Vůbec jsem se svým zákazníkem nemluvila. Nezeptala jsem se ho, co ho trápí a co by chtěl. Začala jsem mu prodávat věci, které si líbily mě.

Kámoška se u šéfa nakonec přimluvila a on mě přijal. Za 2 měsíce jsem patřila mezi nejlepší prodejce a tehdy jsem zjistila, že miluju prodej, služby zákazníkům a jak důležitá je pozitivní zákaznická zkušenost.

Od té doby jsem na pohovoru nebyla, asi 10 let. Až do doby, než na mě přišla podnikatelská krize a já se rozhodla "utéct" na chvíli od podnikání do zaměstnání. O tom třeba jindy.DALŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU


Alesio před pár dny oslavilo 10 let. Kávová degustace u prvního klienta proběhla v červenci 2011 a já ji nestihla, protože jsem odjela do porodnice. Od té doby uplynula spousta vody a my se stali hlavními dodavateli kávy v mnoha velkých firmách. Největší pád jsem zažila v březnu 2020. Kdy ze dne na den utichly telefony a obrat...

Každý máme občas krizi a potřebujeme se někde inspirovat. Tady je 6 tipů kam chodím pro inspiraci. Třeba vám to pomůže, až bude vaše múza na dovolené tak, jako byla teď pár týdnů ta moje.

Nezajímá mne, čím se zabýváš. Chci vědět, po čem toužíš! V čem nám je dobře a hlavně co umíme lépe než ostatní? Děláme práci, při které se nekoukáme na hodinky a dokážeme ji dělat do noci? A dělali bychom ji, i kdyby nám za to neplatili?

Vždy je příjemné zjistit, že něco, v co jste doufali, se skutečně děje. Podnikání může být jednou z nejvíce vzrušujících možností v životě. A každý hledá jiné způsoby seberealizace.

Moje lednová pozornost bývá každý rok podobného rázu. Více řeším vzdělávání, digitální úklid, ale třeba taky očistu organismu. Blá, blá, blá... Ale jo, předsevzetí být lepší, mi dává smysl. Začátek nového roku prostě vybízí ke změnám a mám tak nějak pocit, že letos, ještě víc než jindy. Čemu jsem tedy věnovala pozornost v uplynulém týdnu?