Jak na práci snů

21.02.2021

Nezajímá mne, čím se zabýváš. Chci vědět, po čem toužíš! V čem nám je dobře a hlavně co umíme lépe než ostatní? Děláme práci, při které se nekoukáme na hodinky a dokážeme ji dělat do noci? A dělali bychom ji, i kdyby nám za to neplatili?

Vize, mise - rozumí tomu někdo?


Tento týden jsem poslouchala skvělý podcast s Petrem Schwankem (Buduj značku) a Ivanou Šedivou (dříve marketingová ředitelka McDonalds) právě na téma - Podnikatelé často postrádají své proč. Podcast mě neskutečně chytl za srdce. Celou dobu jsem jela autem jako v transu a hltala každé slovo.

Proč začínat s proč?


I když už pár let tuším, že dělat práci srdcem a s vášní, je správně. Donutilo mě to uvažovat více do hloubky. Proč je tak moc důležité znát sebe sama a svůj tým. Uvědomovat si silné i slabé stránky. Že nikdo z nás neumí vše. A jak moc důležité je, pracovat právě na tom, co je vaší podstatou. Než na tom, co se od vás očekává. Objevit v sobě tu pravou vášeň.

Není to otázka názoru, je to záležitost biologie


Najít si obor nebo směr, který vás baví. A ten rozpitvat do detailu a najít přesně tu část, kterou v tom oboru chci dělat, protože to je ta moje vášeň. A aby to člověk mohl zjistit, musí vědět, jaký typ osobnosti je. 


Existuje pár webů, placených i neplacených, které vám pomohou zjistit, jaký osobnostní typ jste. Nejlepší zkušenost mám s 16 Personalities. Test osobnosti vám zabere maximálně 15 minut. Několikrát jsem tyto stránky již doporučila a zpětná vazba byla vždy výborná. Pokud budete chtít jít více do hloubky, poohlédla bych se po placených službách. Přikládám tip z výše zmíněného podcastu - Roger Hamilton - Talent dynamics.

Rozhodující je to, co není vidět

Cítila jsem, že jsou věci, které mi jdou tak nějak samy. Ale pak byla spousta věcí, se kterými jsem neustále bojovala. Snažila jsem se v nich zlepšit, dát si nové cíle a předsevzetí a stejně to nijak slavně nedopadlo. Znát své možnosti a hranice vám neskutečně ušetří čas, nervy, energii a posune vás to dál ve věcech, které milujete. A co si budeme. Když jsem si dokázala na rovinu říct, co mi nejde, tak jsem si i neskutečně oddychla. 

"Bojovníci jsou naprosto nezávislí a mnohem více než po stabilitě a bezpečnosti touží po kreativitě a svobodě."

Můj osobnostní typ je "Bojovník", v některých profilech označovaný jako "Tvůrce". To znamená, že administrativní úkoly, rutinní činnosti, nekonečné TO DO listy, jsou pro mě utrpením. Pokud mě pohltí stereotyp všedních dní, ztrácím trpělivost a dostávám se do depresí. Mám problém s dotahováním věcí do konce. A často hraju na vlastní pěst

Jsem přesně napůl mezi introvertním a extrovertním jednáním. Tvůrčí optimista, který umí pracovat na několika věcech najednou. Mám ráda rozbíhání nových projektů. Miluju, když můžu svobodně tvořit a mám kolem sebe skvělé lidi, které se starají o detaily. Nejraději mám, pokud se můžu bez vyrušování soustředit na strategii z celkového úhlu pohledu. 

A tak jsem si teprve nedávno uvědomila, že mé nejlepší pracovní role jsou:

  • vývoj produktů
  • design
  • brainstorming
  • tvorba podnikatelských strategií

Nakonec, jsme jenom lidi

Pokud jde člověk s přáteli na sklenku, je fajn, že je každý jiný. A vlastně neřešíte jeho typ osobnosti, ale berete ho takového jaký je. Pokud ale, sami sebe dosadíte do špatné práce, nebo si pro svou firmu vyberete špatné lidi, bude tím trpět zisk, vy i lidi kolem vás.


Pro mou osobnost, je třeba největším zdrojem stresu ztráta nezávislosti. Se svým introvertním přístupem, bych mohla mít v zaměstnání problém, umět si vykomunikovat tu správnou nezávislost. Proto je pro mě podnikání skvělou cestou.

Pro jiný typ osobnosti může být důležitější, usilovat nejprve o vyřešení konfliktu a o znovunastolení harmonie, než se pohne dál. Někdo, když ho pozvete na párty, se bude ze všeho nejdřív zajímat, jak to máte zařízené v případě deště. Nebo pokud zavřete energického člověka do kanceláře bez možnosti kontaktu s lidmi, brzy vyhasne jeho energie i nadšení do práce.

Kovid vše mění, cesta je na nás

Celé téma je v dnešní době ještě více aktuální. Doba kovidová a nařízené homeoffice. Práce z domova může znít skvěle a pro spousty lidí rozhodně skvělá je. Ale v závislosti na typu práce a typu osobnosti, je také pro spoustu lidí demotivující, stresující a tento dopad se projeví na jeho práci a následně také v úspěchu týmu i společnosti.


Pochopíme-li, že každý máme své silné i slabé stránky. Pochopíme-li, že každý máme jiný typ osobnosti. A v kombinaci s našimi znalostmi, máme jiné potřeby proto, žít spokojený život. 
Lépe pochopíme sami sebe i svět kolem nás. A lépe zvládneme změnu současné situace, práce i podmínek.

S hlavou v oblacích 

Změna bolí, ale pokud v ní najdeme cestu, může to být hodně fajn. Všem nám přeji pevné nervy a odhodlání v dalších dnech. Nikdy není špatná doba na sny a plánování budoucnosti.
DALŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU


Alesio před pár dny oslavilo 10 let. Kávová degustace u prvního klienta proběhla v červenci 2011 a já ji nestihla, protože jsem odjela do porodnice. Od té doby uplynula spousta vody a my se stali hlavními dodavateli kávy v mnoha velkých firmách. Největší pád jsem zažila v březnu 2020. Kdy ze dne na den utichly telefony a obrat...

Každý máme občas krizi a potřebujeme se někde inspirovat. Tady je 6 tipů kam chodím pro inspiraci. Třeba vám to pomůže, až bude vaše múza na dovolené tak, jako byla teď pár týdnů ta moje.

Nezajímá mne, čím se zabýváš. Chci vědět, po čem toužíš! V čem nám je dobře a hlavně co umíme lépe než ostatní? Děláme práci, při které se nekoukáme na hodinky a dokážeme ji dělat do noci? A dělali bychom ji, i kdyby nám za to neplatili?

Vždy je příjemné zjistit, že něco, v co jste doufali, se skutečně děje. Podnikání může být jednou z nejvíce vzrušujících možností v životě. A každý hledá jiné způsoby seberealizace.

Moje lednová pozornost bývá každý rok podobného rázu. Více řeším vzdělávání, digitální úklid, ale třeba taky očistu organismu. Blá, blá, blá... Ale jo, předsevzetí být lepší, mi dává smysl. Začátek nového roku prostě vybízí ke změnám a mám tak nějak pocit, že letos, ještě víc než jindy. Čemu jsem tedy věnovala pozornost v uplynulém týdnu?

Je totiž můj... Velkou část svého dětského života a dospívání jsem se cítila jako outsider, jako někdo, kdo prostě nikam nepatří. Tato zkušenost ovlivnila mé vnímání světa a mé chápání příběhů kolem mě. Podnikatel byl v Čechách nový výraz. A převážně používaný spíš v tom horším slova smyslu. Lidé nechodili daleko pro výrazy jako zloděj nebo...

Jakmile si zákazníci zvyknou, že za výrobek zaplatili nižší než běžnou cenu, těžko je budete přesvědčovat, aby příště zaplatili víc. Jenže co když zvolíme cestu slev za účelem testování nových produktů?

Roky 2018 a 2019 byly skvělé na podnikání. Všichni jsme se měli báječně. Poptávky chodily jak na běžícím pásu, zákaznická základna se rozrůstala jedna báseň. Firmy nás oslovovaly samy a to už ve většině případů byly rozhodnuté, že nás chtějí. Prostě sen! Sen u kterého bylo jasné, že brzy skončí.