Podnikání 2020, aneb když si všichni zákazníci dají kofeinový šlofík

23.01.2021

Roky 2018 a 2019 byly skvělé na podnikání. Všichni jsme se měli báječně. Poptávky chodily jak na běžícím pásu, zákaznická základna se rozrůstala jedna báseň. Firmy nás oslovovaly samy a to už ve většině případů byly rozhodnuté, že nás chtějí. Prostě sen! Sen u kterého bylo jasné, že brzy skončí.

Něco je ve vzduchu

V únoru 2020 jsme byli pozváni do výběrového řízení na dodávky kávy pro velkého klienta. Naše šance se vyvíjely velmi slibně. Významný krok a zásadní posun vpřed, který měl změnit naši firmu na dalších pár let. 

12. března 2020 byl vyhlášen nouzový stav z důvodu Covidu a o týden později mi přišla zpráva: Zastavujeme výběrové řízení, předpokládáme, že 

minimálně do konce roku 2020

bude valná většina našich zaměstnanců 

pracovat z domova


Byla jsem v šoku! Bylo jasné, že se to bude týkat většiny našich klientů. A i když vláda mluvila o 30 dnech nouzového stavu, tak reálně se začínáme bavit o 2 špatných letech v dodávkách kávy do firem.

S pistolí u hlavy

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak byste se zachovali? Zaručuji vám, že rozhodně jinak než si myslíte. Když vám někdo namíří zbraň k hlavě, začnou se ve vás dít neskutečné věci.  

Chtěla jsem tím jen říct, že nikdo z nás neví, co se stane. Říká se, že v podnikání je příchod krize ideální možností posunout se dál. Souhlasím. Ale asi se shodneme, že to je pořádné vystoupení z komfortní zóny, do kterého se nikomu nechce.


"Démoni nemají rádi čerstvý vzduch"

Austin Kleon


Vyřeší se to chůzí. Chůze a jóga je opravdu kouzelným lékem pro ty, kdo chtějí mít čistou hlavu. Zmobilizovala jsem síly a začala makat jako šroub. Přemýšlela jsem a hledala nové cesty pro Alesio. Z každého kolem sebe jsem cítila tu stejnou nejistotu a obavy, jaké jsem měla já sama. Bylo to neskutečně zvláštních pár týdnů. Že jo?

Ano, jasně, nabízela se věta "Hele, mě nezajímá, že jste teď všichni doma. Podle smlouvy máte brát 10kg kávy každý měsíc." Ale s takovým přístupem bych si brzy nevydělala ani na slanou vodu.

Stala se věc, která přesahovala nás všechny, takže vyhrožovat smluvními podmínkami nepřicházelo v úvahu. 


DALŠÍ ČLÁNKY NA BLOGU


Alesio před pár dny oslavilo 10 let. Kávová degustace u prvního klienta proběhla v červenci 2011 a já ji nestihla, protože jsem odjela do porodnice. Od té doby uplynula spousta vody a my se stali hlavními dodavateli kávy v mnoha velkých firmách. Největší pád jsem zažila v březnu 2020. Kdy ze dne na den utichly telefony a obrat...

Každý máme občas krizi a potřebujeme se někde inspirovat. Tady je 6 tipů kam chodím pro inspiraci. Třeba vám to pomůže, až bude vaše múza na dovolené tak, jako byla teď pár týdnů ta moje.

Nezajímá mne, čím se zabýváš. Chci vědět, po čem toužíš! V čem nám je dobře a hlavně co umíme lépe než ostatní? Děláme práci, při které se nekoukáme na hodinky a dokážeme ji dělat do noci? A dělali bychom ji, i kdyby nám za to neplatili?

Vždy je příjemné zjistit, že něco, v co jste doufali, se skutečně děje. Podnikání může být jednou z nejvíce vzrušujících možností v životě. A každý hledá jiné způsoby seberealizace.

Moje lednová pozornost bývá každý rok podobného rázu. Více řeším vzdělávání, digitální úklid, ale třeba taky očistu organismu. Blá, blá, blá... Ale jo, předsevzetí být lepší, mi dává smysl. Začátek nového roku prostě vybízí ke změnám a mám tak nějak pocit, že letos, ještě víc než jindy. Čemu jsem tedy věnovala pozornost v uplynulém týdnu?

PŘEČTĚTE SI JAKO PRVNÍ, CO JE NOVÉHO